Markétské léto

13.07.2024

Zveme vás na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ. Přivítejme společně MARKÉTSKÉ LÉTO.

Volné prohlídky od 13 do 16 hodin. Komentovaná prohlídka od 15 hodin je doplněná o pranostiky, v kterých jsou ukryté zkušenosti našich předků. Předpovídejte počasí podle nich.

Aktuálně je v expozici instalovaná výstava Koření ve spíži a na zahradě. Poznejte koření všemi smysly.

V pranostikách je ukrytá moudrost a zkušenost našich předků, kteří byli závislí na přírodě mnohem více než my. Všímali si drobností a podle toho, jak příroda právě vypadala a co se v ní dělo, předpovídali nejen počasí v následujících dnech, ale usuzovali také, jaká bude úroda, jestli bude dostatek obilí, vína, ovoce do spíži a sena pro dobytek.

Už v dubnu se snažili odhadnout, jestli je čeká horké léto, nebo naopak mrazivá zima a jestli bude léto suché nebo deštivé. Všechny své vědomosti předávali z generace na generaci. Mnohdy je lepší se orientovat podle lety ověřených pranostik než spoléhat na moderní meteorologii.

Červenec se pojí s parným létem, časem prázdnin a dovolených. Lidé z měst se často přesouvají na venkov. Máme možnost si opět více všímat přirozených přechodů mezi obdobími. Příroda samozřejmě může překvapit a nemálo se na změnách podílí změny klimatu.

Připomeňme si období léta, jak je zaznamenali naši předci:

PAVLOVSKÉ LÉTO 28.6. – 6.7. Výrazně teplé období nazývané Pavlovským létem navazuje na období Janských dešťů.

PROKOPSKÉ DEŠTĚ 7.7. – 12.7. Medardovou kápí deště nekončí. Navazuje druhá vlna s názvem Prokopské deště. Červenec je nejteplejší měsíc roku, ale bývá stejně mokrý jako červen. Proto nás právě v tomto období často překvapí letní povodně.

MARKÉTSKÉ LÉTO 13.7. – 17.7. Jde o výrazně teplé a suché období mezi jednotlivými vlnami dešťů. Obvykle v tomto období začínají žně. Známá pranostika Svatá Markyta hodila srp do žita předznamenává teplé počasí s výskytem bouřek z tepla. –

MAGDALENSKÉ DEŠTĚ 18.7. – 23.7. Teplé markétské léto bývá přerušeno obdobím Magdalénských dešťů, kterému předchází snížení teplot.