Takový byl Den s řemeslem

18.05.2024

V sobotu 18. května jsme uspořádali Den s řemeslem. Navzdory počasí se program vydařil a návštěvníků během odpoledne stále přibývalo. Ohlasy byly veskrze kladné. Zvláště od těch, kteří drželi v ruce skleničku s vynikajícím moravským vínem z Vinařství Hradilovi.

Návštěvníci se mohli seznámit s tradičním řemeslem pletení ošatek. Celý proces výroby prakticky představila Renata Němečková, která se tímto znovuobjeveným řemeslem zabývá již mnoho let. Ošatky různých tvarů a velikostí byly k prodeji, čehož někteří využili a svoji ošatku již používají doma.

Tradičně jsme zájemce provedli celým domem v rámci komentované prohlídky, která zavede zúčastněné do běžně nepřístupných koutů. Pověděli jsme si něco málo o historii domu i města Mšena a připomněli si řemeslo pekařské.

Prohlídka končila v prostoru bývalé pekárny, kde nás majitel vinařství pan Hradil seznámil s jejich produkcí vín a dozvěděli jsme se mnohé o řemesle vinařském. Nechyběla degustace s možným prodejem.

Na závěr dne nám zahrála skupina Vlkobití. Hudba se nesla celým Mšenem a přilákala další návštěvníky. Nikoho neodradil ani krátký déšť, který mnozí přečkali v krámu, kde bylo připravené bohaté občerstvení.

Za sebe hodnotím celé odpoledne jako velmi příjemné a rádi bychom program někdy v budoucnu zopakovali.